Ekin Karadeniz

Vi kullanmak

Vi kullanmak

Bu yılın ilk blog yazısını Vi ile yazmak istedim. Vi gerçekten, sanıldığı kadar zor mu? Bu yazıda, bu metin editörü hakkındaki önyargıları kırabileceğimizi umuyorum.

Linux’a yeni başlayanlar için Vi ya da Vim sanırım bir çıkmaz sokak. Öyle ki Stack Overflow’da “Vim’den nasıl çıkılır?” sorusu 1 milyondan fazla görüntülenmiş. (Kaynak)

Vi’yi araba öğrenmek gibi düşünebiliriz. Öğrenmek için bir kaynak şart ve bir süre kullanıp pratik yapmanız gerekiyor. Vi ve Vim birbirine benzeyen temel komutları aynı, iki ayrı yazılımdır. Ancak Vim diğerine göre daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu özellikleri bu yazıda konuşmayacağız. Size Vi’nin aslında ne kadar kolay olduğunu anlatmak istiyorum. Tüm anlattıklarım Vim için de geçerlidir.

Modlar

Vi’de iki ayrı mod bulunur. Birincisi komut modu, ikincisi ise insert modu. Varsayılan mod komut modudur. Bu modda aşağıda da belirttiğim Vi komutlarını kullanabilirsiniz. Insert modu ise metin düzenleme modudur. Insert moduna komut modundayken “i” tuşuyla geçiş yapabilirsiniz. Insert modunda yön tuşlarını kullanarak imleci hareket ettirebilir, diğer tuşları kullanarak da metin girişi, silme ve değiştirme işlemlerini yapabilirsiniz. Insert modundaki işiniz bitince <esc> tuşuna basıp tekrar komut moduna dönebilirsiniz.

Komutlar

Metin girme ve silme

Metin arama ve değiştirme

Not: Arama sırasında n ile sonraki ifadeye, N ile önceki ifadeye gidebilirsiniz.

Kaydetme ve çıkış

İmleç hareketleri

Görünüm seçenekleri

Diğer işlemler

Vi’deki temel örnekler bunlar. Başlamak için kaynak alınabilecek bir makale hazırladım. Kullanım amacına göre Vi’deki diğer komutlara, aşağıya bıraktığım kaynak linklerden göz atabilirsiniz: