Ekin, 21 Mart 2022 tarihinde demiş;

DeclarativeNetRequest, uBlock Origin gibi webRequest API’sini kullanan içerik engelleyicileri engellemek için ortaya çıkartılan yeni bir API’dir.

Google’ın içerik engelleyicilere açtığı bu savaşın ismi Manifest V3’tür.

Bu manifest, Chromium tabanlı tarayıcılardaki eklentilerin kullanacağı API’leri ve eklenti yapımı için gerekli olan manifest.json isimli JSON dosyasının yapısını tanımlar. JSON dosyasında eklentinin hangi izinleri kullanacağı, hangi sitelere erişebileceği ve eklentiye ait bazı bilgiler yer almaktadır kısaca.

webRequest API’sinde içerik engelleyicilerin kullanabileceği, isteklerin ilk olarak eklentilere ulaştırılmasını sağlayan ve eklentilere bu istekleri modifiye edip ve durdurabilmeleri için bir çok fonksiyon (handler) bulunmaktaydı. Fakat Manifest V3 ile birlikte tüm bu fonksiyonlar kaldırılıp, yerine sadece yapılan isteklerin izlenebileceği DeclarativeNetRequest API’si geliyor.

Google 2023 yılında Manifest V2’yi kullanımdan kaldırarak V3’ü devreye sokacak. Bu da uBlock Origin’in 2023’ten sonra Chromium tabanlı tarayıcılarda artık göremeyeceğimiz anlamına geliyor. En azından Google Chrome için bu kesin. Sonuçta Chromium open source bir yazılım ve bunun fork’u ile hala Manifest V2 çalıştıran Chromium tabanlı bir tarayıcı kullanabilmemiz hala mümkün. Fakat insanların tarayıcı bulmakla uğraşmak yerine doğrudan Mozilla Firefox’a geçiş yapmasını daha mantıklı buluyorum.