Raspberry Pi'yi satın almak

Imagem de capa

Raspberry Pi satın alma sürecine Raspberry Pi alarak ile başlıyoruz -hadi canım sende :)- Pi’yi alışveriş sitelerinden kolayca bulabilirsiniz. Örnek olarak B+ modeli 35 dolar’dan satışa sunulmuş durumda. Peki sadece Pi almamız yeterli mi? Hem evet hem hayır. Bazı internet sitelerinde Raspberry Pi paketli olarak satılıyor. Güç kablosu, Micro SD kartı, HDMI kablo, dış kasa ve soğutucu birlikte satılabiliyor. Bunları paket halinde değil de kendiniz almak isterseniz de alışveriş sitelerinden kolayca bulabilirsiniz. Ama isterseniz de almayabilirsiniz. Örneğin akıllı telefonunuzun şarj aleti eğer uyumlu ise Pi’ye güç sağlayabilirsiniz.

Pi, gücünü Micro USB yuvasından almaktadır. Çoğu akıllı telefonun şarj aleti Micro USB çıkışlıdır. Ancak her Micro USB çıkışlı şarj cihazı uymayabiliyor. Pi’nin ihtiyaç duyduğu güç 5 Volt ve 2 Amper’dir. Çoğu şarj cihazının çıkışı de bu şekildedir zaten. Eğer uyumlu değil ise 5 Volt ve 2 Amper (5V/2A) gücünde adaptör bulmanız gerekiyor. Bunu bulmanız çok basit. Çoğu adaptör USB çıkışlı olduğundan USB to Micro USB çevirici kabloyu almayı unutmayın. Bulabilirseniz direkt olarak Micro USB çıkışlı adaptörler de oluyor bunları almanız daha avantajlı tabi.

Pi güç dışında, Micro SD hafıza kartına da ihtiyaç duymaktadır. Raspberry Pi’ye en az 4 GB’lık Micro SD hafıza kartı gereklidir. Eğer kullanmadığınız bir tane varsa almanıza gerek kalmıyor. Pi bellek ihtiyacını hafıza kartı ile karşılıyor ama isterseniz sabit disk de kullanabilirsiniz bunun nasıl yapıldığını başka bir yazımızda görebilirsiniz.

Peki ya bağlanmak için gerekenler? Raspberry Pi’nize iki yoldan bağlanabilirsiniz. Birincisi HDMI kablosu ile, ikincisi ethernet kablosu ile. Eğer kablonuz varsa ya da ben klavye mouse ile kullanmak istiyorum derseniz HDMI ya da RCA kablosu kullanmanız gereklidir. Bu kabloları herhangi bir ekrana Pi’nizi bağlayabilirsiniz. Klavye ve mouseunuzu Pi’ye takmayı unutmayın. Bir diğer yöntem de ethernet kablosu ile bağlanmaktır. Ethernet portu Pi’nin B+ ve daha yüksek modellerinde bulunmaktadır. Bunun için HDMI kablosuna ya da ayrı bir ekrana gerek kalmıyor. Ethernet kablosunu modeminize ya da herhangi bir bilgisayara bağlayabilirsiniz. Bu yöntemde SSH bağlantısını ve komut satırını bilmek gerekiyor. Nasıl yapıldığını başka bir yazımızda görebilirsiniz.

Dış kasa ve soğutucuya gelirsek bunlar isteğe bağlı takılabilir. Dış kasa almak istemiyorsanız kendiniz de yapabilirsiniz. Kartondan, ahşaptan ya da plastikten.. İstediğiniz her şekilde yapabilirsiniz. Son olarak eğer Pi’nizi uzun süre kullanıyorsanız ve aşırı ısınma gözlemliyorsanız soğutucu almanızı tavsiye ederim. Aliexpress.com’da uygun fiyata bulabilirsiniz.