Raspberry Pi'yi geliştirme ortamı olarak kullanmak

Imagem de capa

Günümüzde web arayüzlü geliştirme ortamları, geliştirmede büyük kolaylık sağlaması sebebiyle tercih ediliyor. Bunlara Cloud9, Koding ve Codebox örneklerini verebiliriz. Peki bunu kendi platformumuza kurabilseydik?

Bunu Cloud9’ın açık kaynak web IDE projesiyle yapabiliriz. Node.js kullanılarak yapılmış ve Github üzerinden bulabileceğimiz bu repo sayesinde ücret ödemeden ve sınırsızca tarayıcı üzerinden geliştirme yapabiliriz. Bunun bir avantajı da, birden fazla işletim sistemi ya da bilgisayar kullanıyorsanız, projelerinizi tek bir cihazda yapıyormuşçasına geliştirebilirsiniz.

Başlıkta Raspberry Pi yazıyor çünkü bu küçük bilgisayarla yapabileceklerimizi daha iyi anlatabiliyorum. Aşağıdaki adımları kendi Linux ya da macOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda da uygulayabilirsiniz. (Windows'da denemedim). Anlatımı Raspberry Pi için (aynı zamanda tüm Debian tabanlı işletim sistemleri) üzerinden yapmaktayım.

İlk olarak paket repomuzu güncelleyelim ve ihtiyacımız olan paketleri yükleyelim:

sudo apt-get update
sudo apt-get install -y git nodejs-legacy npm
sudo npm install -g pm2

Daha sonra Cloud9'un "core" ismindeki Github reposunu klonlayalım:

git clone git://github.com/c9/core.git c9sdk

Cloud9'un reposundaki bu shell scripti ile ihtiyaç olan tüm bağımlılıkları yüklüyoruz:

cd c9sdk
scripts/install-sdk.sh

Yüklemeleri biraz bekledikten sonra Success! mesajı yazdırılacaktır. Yüklemenin başarılı olup olmadığını aşağıdaki komutu yazarak test edelim:

node server.js -p 8080 -a :

Ekranda hata mesajı yoksa, "Cloud9 is up and running" yazıyorsa sorun yok demektir. Ctrl+C ile işlemi sonlandırabiliriz. Şimdi pm2 isimli npm paketini kullanarak Cloud9'u daemonize (arkaplanda çalıştırma) hale getirelim.

sudo pm2 start server.js -- -w /home/pi/workspace -l 0.0.0.0 -p 8081 -a "KullaniciAdiniz:Sifreniz"
sudo pm2 startup
sudo pm2 save

Bu komutla Cloud9'u sürekli olarak ve arkaplanda çalışacak şekilde ayarladık.

Parametrelerin anlamları; -w (workspace) parametresi çalışma klasörü, -l (listen) dinlenecek IP adresi, -p (port) dinlenecek port numarası, -a (auth) erişim bilgileri.

Portu 8081 olarak ayarladım çünkü Linux'ta 1024'ten aşağıdaki port numaralarını root yetkisi olmadan kullanamıyoruz. 8080 portu da Cloud9'un önizleme yaparken kullandığı port numarası.

Şimdi Raspberry Pi hangi IP adresinde çalışıyorsa o adrese ve ayarladığımız porta gidiyoruz. Benim Raspberry Pi'nin IP adresi 192.168.2.10'muş. Adres çubuğuna 192.168.2.10:8081 yazarak Cloud9'a bağlanıyoruz. Girişte bizden ayarladığımız kullanıcı adı ve şifreyi soracak. Bunları girdikten sonra bir yükleme penceresi çıkacak. Yükleme bittikten sonra, karşımıza Cloud9'un arayüzü çıkmış olacaktır. Bundan sonrası sizde. İyi geliştirmeler!

Güncelleme: Koding de açık kaynak olmuş. Buradan Github reposuna ulaşabilirsiniz.

Güncelleme 2: Apache Che de incelemeye değer bir proje. Mutlaka bakın.