Olmazsa olmaz Linux programları

Imagem de capa

Bu yazıda sizlere hızla büyüyen Linux dünyası için küçük bir katkı yapmak istedim. Linux kullanıcılarının mutlaka denemesi gereken programları derledim.

Blog okurlarının büyük çoğunluğu da bu kitleden oluştuğu için biraz developer oriented liste olacak. Programların çoğunu halen Debian tabanlı bir işletim sisteminde kullanıyorum. Sıralamanın herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Haydi, başlayalım.

1) Sublime Text

Kendisi developer dostu, default olması gereken bir notepad programıdır. Büyük boyutlu dosyaları açmak onun için dert değil. Bir notepad’de olması gereken her şeyden fazlasına sahip. Ve tabiki kendisine has syntax highlight renkleri bulunuyor.

Websitesi: https://www.sublimetext.com

2) VLC Media Player

Açamadığı medya formatı yok dersek abartılı olmaz. Özelliklerini saysam yeni bir makale ortaya çıkar :) Genelde video oynatmak için tercih edilse de; videolardı mp3 formatına dönüştürebilme, canlı yayın yapabilme, birçok canlı yayın formatını oynatabilme, altyazı kaymalarını düzeltme, Lua diliyle kendi plugininizi yapmanıza izin verme özelliklerine de sahiptir.

Websitesi: https://www.videolan.org

3) JetBrains IDE’leri

JetBrains’i, Adobe’un yazılımcı hali olarak tanımlayabiliriz. Dünya’nın sık kullandığı IDE’leri üreten bu firma, popüler çoğu dil için IDE tasarlamış. Mesela Java için Intellij IDEA, Python için PyCharm, Go için GoLand gibi bir çok IDE’ler üretti. Programları ücretli lisans gerektirse de bazı programları ücretsiz olarak edinebilmenize izin veriyor.

Websitesi: https://www.jetbrains.com

4) Simplenote

Simplenote, bulut tabanlı basit bir not programıdır. Notlarınız güncellendiği andan itibaren Simplenote hesabınız ile senkronize olur. Bu sayede notlarınıza her yerden ulaşabilirsiniz. Programı Wordpress’in sahibi olan Automattic firması geliştiriyor.

Websitesi: https://simplenote.com

5) Flameshot

Flameshot, printscr tuşu ile ekran görüntüsü alırken ki basitliği kenara bırakarak, ekran görüntüsü almanın en gelişmiş halini sunuyor. Ekran üzerinde, ekran görüntüsünü editleyip imgur’a yükleyebilme yapabildiklerinden sadece bir kaçı.

Websitesi: https://github.com/lupoDharkael/flameshot

6) Gitkraken

Git için bir GUI tabanlı program. Atlassian Sourcetree programının Linux’taki alternatifi.

Websitesi: https://www.gitkraken.com

7) GIMP

Photoshop kadar gelişmiş olmasa da grafik işleriniz için Linux’da bulabileceğiniz en iyi grafik düzenleme programı.

Websitesi: https://www.gimp.org

8) AdvancedRestClient

Restful ve sıradan API’leri test etmek için tasarlanmış açık kaynak bir HTTP client’i. Basit arayüzlü ve kolay bir kullanım sağlıyor.

Websitesi: https://install.advancedrestclient.com

9) Postman

Bir başka HTTP client’i daha. Özellikleri ve arayüzü oldukça gelişmiş fakat bu programın dağıtımı lisanslı olduğundan ücretsiz sürümününde daha kısıtlı özellikler bulunmaktadır.

Websitesi: https://www.getpostman.com/

10) Mozilla Thunderbird

Mozilla’nın, Firefox’tan sonra ürettiği en başarılı programlardan biri olan Thunderbird, gelişmiş bir posta client’i sunuyor.

Websitesi: https://www.thunderbird.net

11) FileZilla

Evet, pek çok kişinin bildiği bir FTP client’i. Bunu da listeye koymazsak olmaz.

Websitesi: https://filezilla-project.org

12) Visual Studio Code

Microsoft’un açık kaynak dünyasına kazandırdığı en büyük programlardan bir tanesi. Visual Studio ile uzaktan yakından alakası olmasa da, sahip olduğu eklenti ve temaları bir çok programcıyı kendisine çekiyor.

Websitesi: https://code.visualstudio.com

13) Skype

Microsoft’un Linux’a kazandırdığı başka bir olmazsa olmaz program. Grup sohbetlerinin vazgeçilmez programı.

Websitesi: https://www.skype.com

14) Slack

Programcıların Skype’ı olan Slack, özelleştirilebilir sohbet komutları ve emojileri, üçüncü parti entegrasyonlar gibi pek çok özelliği sunuyor.

Websitesi: https://www.slack.com

15) Dropbox

Dosyalarınızı “bulut” ile senkronize etmenize yarayan ücretsiz bir servis. Listedeki diğer programlar gibi kendisinin de Linux için bir client’i bulunuyor.

Websitesi: https://www.dropbox.com

16) qBittorrent

Torrent’lar yasadışı indirme yolu olarak biliniyor olsa da bazı çevreler bunu özgür dosya transferi olarak tanımlanmaktadır. qBittorrent, olması gerektiği gibi çalışan, oldukça kullanışlı bir torrent client’i.

Websitesi: https://www.qbittorrent.org

17) LibreOffice

Linux’un sahip olduğu en önemli projelerden birisi. İçerisinde Microsof Office’in alternatiflerini eksiksiz olarak sunuyor.

Websitesi: https://www.libreoffice.org

18) Lollypop

Gnome’un sunduğu en popüler programlardan birisi; Lollypop. Kendisi son derece gelişmiş bir müzik oynatıcısıdır.

Websitesi: https://wiki.gnome.org/Apps/Lollypop

19) Google Chrome

Kimine göre Firefox, kimine göre Chrome. Mozilla Firefox, Linux’un baş kahramanlarından olsa da Chrome’u liste dışında tutmak doğru olmaz.
-Bu arada Mozilla Firefox birçok Linux dağıtımlarında default olarak geldiği için listeye ekleme gereği duymadım. O her zaman bizimle :)-

Websitesi: https://www.google.com/chrome/

20) Kazam

Kazam, Linux’ta en başarılı bulduğum ekran kaydetme programlarından birisi.

Websitesi: https://github.com/hzbd/kazam

21) OpenShot

OpenShot ücretsiz, ödül kazanmış bir video düzenleme programıdır. Video düzenleme için standart tüm araçları sunuyor.

Websitesi: https://www.openshot.org

22) Hyper

Komut satırı arayüzünü daha gelişmiş hale getiren bir proje; Hyper! Kullanıcılara bir çok plugin ve temayı komut satırında kullanabilmesine olanak sağlıyor.

Websitesi: https://hyper.is

23) VirtualBox

Açık kaynak sanallaştırma yazılımı. Birçok kez kullanım ihtiyacı duyduğum bir proram.

Websitesi: https://www.virtualbox.org

24) Meld

Görsel metin karşılaştırma / fark bulma programı. İki farklı dosyadaki farklılıkları görsel olarak sunuyor.

Websitesi: http://meldmerge.org

25) DBeaver

Universal bir veritabanı yönetim programı. MySQL, PostgreSQL, MariaDB, SQLite, Oracle, DB2, SQL Server ve Firebird veritabanlarını destekliyor.

Websitesi: https://dbeaver.io/

Eksik bir şey?

Bu listeyi kendimce faydalı bulduğum programlarla doldurdum. Varsa önerdiğiniz, yorumlarda bekleriz.. Liste arada sırada güncellenmektedir.