Ekin Karadeniz

Kendi e-posta sunucunuzu kurun

Kendi e-posta sunucunuzu kurun

Günümüzde ücretsiz olarak hizmet veren neredeyse tüm (birkaçı hariç) e-posta sağlayıcıları, verdikleri bu ücretsiz hizmetin karşılığında kullanıcılardan da kendi işlerine yarayacak olan kişisel verileri toplarlar. Sağlayıcılar topladıkları bu verileri genelde gizlilik koşullarında belirtir.

Sundukları bu ücretsiz hizmet üzerinden size ait verileri, veri madenciliğiyle kategorize ederler ve reklamverenlere pazarlarlar. Ücretsiz hizmetler genel olarak bu şekilde çalışır. Bu makalede Linux’un Ubuntu dağıtımı için nasıl kendi e-posta sunucunuzu kolayca kurabileceğinizi göstereceğim.

Bunun için ihtiyacımız olan tek şey Linux - Ubuntu kurulu, root yetkisine sahip olunan küçük bir sunucu. Geri kalanını Mail-in-a-Box adındaki bir paket yazılım yapacak. Mail-in-a-Box, içerisinde web arayüzlü e-posta istemcisi (Roundcube), dosya saklama (Nextcloud), takvim ve rehber yazılımları barındıran, ayrıca e-posta gönderimi ve alımı için gerekli olan tüm paketleri sizin yerinize kuran bir paket yazılımdır.

Kurulum yapmadan önce bilmeniz gerekenler; kullandığınız sunucunun 25 ve 587 gibi SMTP portlarının engellenmemiş olması, doğru çalışabilmesi için IPv6 kullanmaması, e-posta sağlayıcılarının sunucu IP adresini blacklist’e almamış olması, Linux dağıtımının Ubuntu Bionic 18.04 (yazılım sadece bunu destekliyor şimdilik) olması ve en az 512MB RAM’e sahip olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip bir sunucuyu aylık 5 dolara rahatlıkla kiralayabileceğiniz yerler mevcut (Vultr, DigitalOcean, Linode, Scaleway vs.).

Her şey hazırsa sunucumuza girip şu komutla başlayalım:

curl -s https://mailinabox.email/setup.sh | sudo -E bash

Kurulum sırasında size bazı sorular sorulacak. İlk olarak hangi e-posta adresini kullanacağınız (Örnek: contact@alan-adim.com). İkinci kısma sunucu adınızı (Örnek: alan-adim.com). Sonrasında zaman diliminizi seçiyorsunuz (Örnek: Europe/Istanbul). Bu aşamadan sonra bazı paketler kurulacak. Bu kurulumlar tamamlandıktan sonra size yönetim paneli için şifre girmeniz istenecek. Bundan sonra kurulum tamamlanacak. “Your Mail-in-a-box is running” mesajı verdiyse her şey tamam demektir.

Web tarayıcınızdan https://IP-ADRESIM/admin adresine girip ilk aşamada girdiğiniz e-posta adresini ve en sonda belirlediğiniz şifreyi yazıp giriş yapıyorsunuz. Daha sonra üst menüdeki System > External DNS menüsüne girip burada size listelenen DNS kayıtlarına göre DNS kayıtlarını alan adınızı yönettiğiniz yerden düzenliyorsunuz. Listelenen kayıtlar arasında DKIM, SPF gibi e-posta sunucuları için önemli sayılan kayıtlar bulunuyor. Bu DNS ayarlarını e-postanızın spam kutusuna düşmemesi için mutlaka yapmalısınız.

Kurduğunuz yazılım, TLS işini de otomatik olarak hallediyor. Bunun için Let’s Encrypt kullanıyor.

Gerisini admin panelinde birazcık dolaşarak çözebilirsiniz zaten. Umarım bu makale faydalı olmuştur.